Jak vybrat Hi-Fi systém?

Hudba je nezpochybnitelnou součástí našich životů a domácností. Vychutnejte si ji naplno a pořiďte si takovou Hi-Fi věž, která bude nejenom designová, ale také vám přinese vše, co od ní očekáváte.

Čím více funkcí Hi-Fi systém má, tím více si s ním vyhrajete.

Typy Hi-Fi soustavy

Na trhu najdete dva základní typy Hi-Fi věží, respektive Hi-Fi soustav. Liší se od sebe nejenom cenou, ale také kvalitou zvuku a prostorem, který jsou schopné ozvučit.

Mini Hi-Fi soustavy

Za normálních okolností by vás slovo mini mohlo odradit od koupě. V tomto případě by to ale byla velká chyba. Mini Hi-Fi soustava je tím nejlepším, co na českém trhu můžete sehnat. Je to velká a robustní audio soustava, která disponuje lepší konektivitou, vyšším akustickým výkonem a také mnoha zajímavými funkcemi. Ozvučí i velké prostory. Je však dražší než typ, který si představíme níže.

Mikro Hi-Fi soustavy

Mikro Hi-Fi soustavy jsou kompaktní a tak také zaberou méně místa než mini soustavy. Hodí se pro ozvučení malých místností, v těch větších nebude zvuk tak kvalitní. Slabší ovšem není jen výkon, ale také konektivita. Mnohým mikro Hi-Fi soustavám totiž chybí možnost připojení antény, HDMI, případně také RCA vstup a výstup. Má taktéž omezené množství funkcí.

Při výběru Hi-Fi věže hraje důležitou roli hned několik faktorů, mezi něž patří nejen typ Hi-Fi soustavy, ale také například druhy reproduktorů nebo výkon zesilovače.

Druhy reproduktorů

Existují modely, jejichž výkon začíná na 4 wattech, ty nejlepší ovšem dosahují výkonu až 3500–3700 wattů. Reproduktory dělíme na tři typy:

Třípásmové

Třípásmové reproduktory mají nejvyšší možnou kvalitu. Předností prvního reproduktoru je především zvuk ve vysokých tónech. Druhý reproduktor vyniká ve středních akustických tónech a o prostorový zvuk se vám postará takzvaný subwoofer neboli zesilovač, který zpracovává zvuk při nízkých frekvencích od 20 do 250 Hz. Záleží na dělicí frekvenci reproduktoru. Kvalitního prostorového zvuku docílíte především reprosoustavou s třemi a více reproduktory. Nezapomínejte však na to, že počet pásem reproduktoru ne vždy odpovídá počtu reproduktorů.

Dvoupásmové

První reproduktor zajišťuje kvalitní reprodukci vysokých tónů. Druhý se stará zejména o střední tóny a basy. Ovšem nízké tóny jsou zkreslené a plechové, to ale poznáte jen tehdy, máte-li hlasitost nastavenou na maximum. Dvoupásmové reproduktory jsou pro vás zlatou střední cestou.

Širokopásmové

Říká se jim také jednopásmové a nabízejí ze všech třech typů nejméně kvalitní audio reprodukci. Hi-Fi systém disponuje pouze jedním reproduktorem, přestože vizuálně představuje v některých případech dvě skříně. Jeden reproduktor pokrývá vysoké, střední i basové tóny.

Kvalita zvuku je dána nejen Hi-Fi systémem, ale také druhem reproduktoru.

Výkon zesilovače

V tomto případě platí velmi jednoduché pravidlo, kterým se řídit. Čím více wattů zesilovač má, tím lépe. Pokukujete-li po mikro Hi-Fi systémech, jejich výkon se pohybuje od 15 do 40 wattů. V tomto případě vám soustava ozvučí krásně celou místnost. Že toužíte po ještě lepším výkonu? Poohlédněte se po zesilovačích s výkonem 50 wattů a více. Vyšší výkon vám ovšem nebude příliš k užitku, nebudete-li mít kvalitní reproduktory.

Připojení a funkce

Hi-Fi věže lze ovládat pomocí tlačítek a zesilovačů přímo zabudovaných v přístroji, případně také pomocí dálkového ovládání. Zároveň lze u modernějších věží přehrávat zvuk pomocí Bluetooth a Wi-fi. Hi-Fi věž s Wi-fi je rok od roku oblíbenější, neboť už nemusíte používat žádná CD, DVD, SD karty nebo USB kabely, jak je tomu u jiných typů.

Co dalšího by se vám k Hi-Fi soustavě mohlo hodit? Podívejte se do Hi-Fi komponentů, kde najdete vše, co potřebujete.

U většiny Hi-Fi věží je ovšem samozřejmostí, že disponují nejenom Wi-fi a Bluetooth připojením, ale také v sobě mají zabudovaný Blu-ray přehrávač.

Vlastnosti

Jaké vlastnosti byste u Hi-Fi věží ocenili nejvíce? Vyberte si z těch nejoblíbenějších:

  • USB výstup - minimálně jeden USB výstup má téměř každá Hi-Fi věž
  • 3,5mm jack - konektor vhodný pro připojení sluchátek
  • Ekvalizér - přes něj si nastavujete intenzitu vysokých tónů nebo basů
  • Bass Boost - tuto funkci většinou najdete u mini Hi-Fi systémů se zesilovačem
  • HDMI - díky HDMI kabelu připojíte k Hi-Fi další zařízení, jakou jsou reproduktory, televize nebo počítač
  • Slot SD - přihrádka pro paměťovou kartu se také může hodit
  • AUX - vstup slouží k připojení externích audio zařízení
Stále se těší velké oblibě i systémy s možností přehrávat CD nebo DVD.

Design

Většina Hi-Fi věží má tvar kvádru nebo krychle. Nejčastěji se zhotovují z plastu, občas mívají prvky vytvořené z hliníku nebo chromu. Velmi designovou variantu představují Hi-Fi systémy s imitací dřeva.

Nejčastější otázky

Sháním Hi-Fi věž do domácnosti. Stačí mi výkon do 50 W?

Jistě, to vám bohatě postačí. Výkon vyšší než 50 W stejně v běžné domácnosti neoceníte, hodí se do větších prostorů.

Co znamená funkce ARC?

Jde o zpětný zvukový kanál. Díky ní nepotřebujete žádný přídavný zvukový nebo optický kabel, když připojujete zvukový přijímač nebo systém prostorového zvuku k televizi.